YouTube Yeni Gelir Modeli Olan Alkış Özelliğini Test Ediyor

YouTube Yeni Gelir Modeli Olan Alkış Özelliğini Test Ediyor

Yayın Tarihi: 19/02/2021

Google’ın çevrimiçi video devi YouTube, kanal sahiplerine yeni gelir modeli olan “alkış” özelliğini kullanıcılarına sunmak için hazırlanıyor.

YouTube üzerinden ve “katıl” butonuyla birlikte YouTube kanal sahipleri gelir elde edebiliyorlardı.

YouTube izleyicileri izledikleri yayıncılara destek vermek için Super Chat üzerinden bir kerelik ödeme yapma haklarına sahip olabiliyorlar.

Super Chat üzerinden kazanabilinecek miktar reklam gelirlerinde olduğu gibi kaç kişinin videolarının kaç kişinin izlediğine bağlı olmayacaktır. Super Chat amacı küçük ama özel hayran kitlesine sahip olan içerik üreticilerin cüzi miktarda gelir elde etmesine olanak sağlar.

Yeni özelik sayesinde, para kazanma özelliğinin etkin olan YouTube Kanal sahipleri yükledikleri önceden kaydedilmiş canlı yayın içerikleri için izleyicilerden tek seferlik ödeme alabilecekler.

Özellik bir YouTube kanalında etkinleştirildiğinde, videonun altında bir “Alkış” düğmesi görünür. Bir izleyici tıkladığında, videoyu oluşturan kişiye tek seferlik 2 ABD doları, 5 ABD doları, 10 ABD doları veya 50 ABD doları tutarında bahşiş verme seçeneği sunulur.

Bir kullanıcı ödeme yaptığında, videonun üzerinde bir alkış animasyonu görecektir. Videoya, içerik oluşturucuya videoyu alkışladıklarını bildiren bir yorum da gönderilecek. Yeni “alkış” özelliği daha fazla içerik üreticilerine sunulacak henüz belli değil.