Youtube Videolarına Alışveriş Özelliği Geliyor

Youtube Videolarına Alışveriş Özelliği Geliyor

Yayın Tarihi: 13/01/2021

Google, YouTube üzerinden pastadan payını almaya hazırlanıyor...

Geçtiğimiz yıl pandemi sebebiyle tüm dünya evlerinden çıkmadan tüm alışveriş ihtiyaçlarını internet üzerinden gerçekleştirmişti. Birçok firmaların dünya çapında kazançlarının e-ticaret ve online satış üzerinden yüksek gelir elde ettiklerini gözlemlemek hiç de zor değil.


Hal böyle olunca Google YouTube üzerinden pastadan payını almaya hazırlanıyor, Teknoloji devi Google, alışveriş özelliğini Youtube’a eklemek için test aşamasına girdi.


Öncelikle Android, İOS ve web sitesi üzerinden bu özelliğin sunulması daha sonra akıllı televizyonlara da entegre edilmesi söz konusu olacaktır.


YouTuber’lar için Gelir Kaynağı Artıyor

İnternet çağına ayak uyduran YouTuber’lar videolarını gelir kaynağı olarak kullanmaya başlayalı uzun zaman olmuştu, birçok YouTuber, İnstagram ve Facebook gibi sosyal medya platformlarında İnfulencer’lık yaparak gelir elde ediyordu, şimdi ise YouTube mağaza özelliği ile yeni bir gelir kapısı açılmış olacak.


Sosyal Medyada Türkiye

Türkiye sosyal medyayı aktif kullanan 46 ülke arasında 15. Sırada yer almaktadır. We Are Social ve Hootsuite verilerine göre Türkiye’deki kullanıcıların %93’ ü internette video izliyor, %72’si müzik dinliyor, %45’i vlog izliyor, %43’ü radyo ve %30’u podcast dinliyor.


Makyaj, oyuncu, yemek ve lifestyle kanalları gibi birçok kategorideki YouTube kanalları doğrudan tanıtımını yaptığı ürünleri YouTube mağaza özelliği ile gerekli siteye yönlendirebilecekler.


E-ticaret ve online alışverişin yükseldiği bu dönemde YouTube’ da kesinlikle özelliğinin iyi sonuçlar elde edeceğini tahmin edilebilir düzeyde.


Google, YouTube mağaza özelliğinin test aşamasından sonra globalde sunulacağı düşünülüyor fakat bu konuyla ilgili herhangi bir resmî açıklama gelmedi, Türkiye’ye geliş tarihi henüz bilinmiyor.