Yeni Sosyal Medya Yasası

Yeni Sosyal Medya Yasası

Yayın Tarihi: 13/01/2021

Türkiye sosyal medya gündeminde önemli bir konu var...

1 Ekim 2020 tarihinde yürürlüğe giren sosyal medya yasası Türkiye’de birçok sosyal medya platformlarını ilgilendiren konu haline gelmişti.


Türkiye sosyal medya yasasında, Türkiye’de aktif kullanılan tüm sosyal medya platformlarından temsilci ofisi açmasını istedi ve temsilcilik açmazlarsa 10 milyon lira ceza ile karşılaşacaklarını da belirtti fakat sosyal medya platformlarına sunulan 30 gün içerinde açma süresi 30 gün daha eklenerek uzatıldı, artı bir ay daha uzatan Türkiye, 20 milyon lira ceza eklemeyi de unutmadı.Peki Türkiye Neden Temsilcilik İstiyor?

Sosyal medya kullanımının aktif kullanıcı sayısının yoğun olduğu ülkelerden biri olan Türkiye, Facebook, İnstagram, Twitter, LinkedIn, Youtube ve Tiktok gibi sosyal medya platformlarının Türkiye’de temsilcilik ofisi açmasını istedi. En az bir ofis açılacak ve ofis içinde Türk muhatap bulundurarak belirli taleplere cevap verilecek diyerek şartlarını sundu.


Türkiye, bu platformlardan temsilci açmasını istemesinin sebeplerinden biri ise tabii ki kişisel verilerinizin korumasını sağlamak amaçlıdır. Bir kişi sizin fotoğrafınızı izinsiz kullandığı durumda hangi sosyal medya platformunda gerçekleştiyse o platformun destek ekibine ulaşımının kolaylaşmasını sağlayarak izinsiz kullanılan görselin kaldırılmasını gerçekleştirmektir.


Sosyal Medyada Türkiye

Türkiye sosyal medyayı aktif kullanan 46 ülke arasında 15. Sırada yer almaktadır. We Are Social ve Hootsuite verilerine göre Türkiye’deki kullanıcıların %93’ ü internette video izliyor, %72’si müzik dinliyor, %45’i vlog izliyor, %43’ü radyo ve %30’u podcast dinliyor.

Türkiye'de en çok kullanılan sosyal medya platformları


Açılan Temsilcilikler ve Açılmakta Olanlar

Geçtiğimiz yıl ekim ayında yürürlüğe giren Sosyal Medya Yasası hala gündemimizdeki yerini koruyor.


19 Ocak 2021 tarihine kadar Türkiye’de faaliyet gösteren sosyal medya platformları, Türkiye’de temsilcilik ofisi açmazlarsa bu platformlarda reklam verilmeyecek, mart ayına kadar açmazlar erişim hızı düşürülecek ve nisan ayına kadar açılmazsa bu platformlarda erişim sağlanmayacak.


Spotify’a lisans yenilemesini isteyen Türkiye, Spotify için verdiği sürenin son 6 saati içinde Spotify lisansını yenilemiştir. Temsilcilik açmayan bu platformlar belki de sürelerinin sonuna kadar kullanıyor da diyebiliriz.


Tiktok, Youtube ve Rus Rus çevrimiçi sosyal medya ve sosyal ağ hizmeti veren VK platformu resmi açıklamalarına göre temsilcilik açacaklarını duyurdular.


Facebook, Twitter, Pinterest, LinkedIn ve İnstagram platformlarından herhangi bir resmi açıklama gelmedi.