Whatsapp Web için Biyometrik Kimlik Doğrulama Özelliği Kullanıcılara Sunuldu

Whatsapp Web için Biyometrik Kimlik Doğrulama Özelliği Kullanıcılara Sunuldu

Yayın Tarihi: 29/01/2021

Geçtiğimiz haftalarda ’’Gizlilik Sözleşmesi’’ ile Türkiye’nin gündeminde yerini alan WhatsApp, şimdi ise kullanıcı güvenliğinin önemsendiği özelliğini duyurdu.  

WhatsApp, web ve masaüstü sürüm kullanan tüketiciler için yeni bir güvenlik sekmesi oluşturdu. Biyometrik kimlik doğrulama yapabilen akıllı telefonlarda kullanılacak bu özellik, başka bir cihazda oturum açılırken kimlik doğrulaması istiyor. WhatsApp'ın yeni biyometrik kimlik doğrulama özelliği, kısa süre içinde tüm kullanıcılara ulaşacak. 

Daha önceden kullanıcılar, QR kod ile WhatsApp Web’i aktif hale getirebiliyorlardı. Yeni özellikte QR kod iptal olmayacak. Sadece yeni bir güvenlik katmanı olarak kullanılabilecek olan bu özellik, kullanıcıların web ve masaüstü sürüm için parmak izi ya da yüzünü okutabilmesine imkan tanıyor.  

WhatsApp tarafından yapılan açıklamalara göre güvenlik katmanı, Touch ID veya Face ID sensörüne sahip olan ve iOS 14'le çalışan iPhone modellerinde çalışacak ve herhangi bir biyometrik kimlik doğrulama özelliğine sahip olan tüm Android telefonlar da bu özellikten faydalanabilecekler.  

WhatsApp, yeni güncellemenin önümüzdeki haftalarda uyumlu cihazlar için kullanıma sunulacağını söylüyor.