Twitter, Türkiye’ye Temsilcilik Açacağını Açıkladı

Twitter, Türkiye’ye Temsilcilik Açacağını Açıkladı

Yayın Tarihi: 20/03/2021

Geçtiğimiz yıl ekim ayında ‘Sosyal Medya Yasası’ ile birlikte Türkiye’de aktif olarak kullanılan sosyal medya platformlarının Türkiye’ye temsilcilik açma zorunluluğu getirmişti. Temsilcilik açmayan sosyal medya platformları aşamalı bir şekilde kullanım kısıtlamalarıyla karşı karşıya gelmişti.

Bu süreçte sosyal medya platformları son verilen tarihlerde temsilcilik açmadıklarından dolayı para cezası almışlardı. Yine kademeli bir şekilde kısıtlamalara da tabii tutuldular. Sürecin tüm aşamasını yazılarımızda duyurmuştuk. 

Facebook, Instagram ve Türkiye’de aktif halde kullanılan sosyal medya platformları Türkiye’ye temsilcilik açmayı kabul ettiklerini duyurmuştu. Ancak yalnızca sosyal medya platformlarının devlerinden birisi temsilcilik açmayı kabul etmeyerek reklam yasağı almaktan kurtulamamıştı. Temsilcilik açmayı kabul etmeyen tek sosyal medya platformları Twitter ve Pinterest’ti.

Twitter, geçtiğimiz gün Türkiye’ye temsilcilik açmayı kabul ettiğine dair açıklamada bulundu böylelikle temsilcilik açmayan tek platform Pinterest oldu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Fatih Sayan, Twitter hakkında yaptığı açıklama şu şekildeydi: "İnternet trafiği bant genişliğinin daraltılması yaptırımı uygulanmadan, Twitter'ın da 7253 sayılı kanunun getirdiği yükümlülükleri yerine getireceğini açıklaması sevindirici"