Temsilcilik Atamayan Twitter’a Reklam Yasağı Geldi

Temsilcilik Atamayan Twitter’a Reklam Yasağı Geldi

Yayın Tarihi: 20/01/2021

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Türkiye’de temsilcilik açma kararını yerine getirmeyen Twitter, Periscope ve Pinterest’e reklam yasağı kararı verdi.

Türkiye gündeminden uzun süredir düşmeyen ve yasa süreci boyunca da muhtemel düşmeyecek olan sosyal medya yasası konusu zirvedeki yerini koruyor.

Daha önceki blog yazılarımızda da bahsettiğimiz, 1 Ekim 2020’ de yürürlüğe giren sosyal medya yasasının 3’ncü aşaması olan ‘’Reklam Yasağı’’ kararı Resmi Gazete’ de yayımlandı.

Twitter, Periscope ve Pinterest gibi sosyal medya platformları 5 aşamadan oluşan yasa kapsamında ilk 2 aşamadan 10 milyon₺ + 30 milyon₺ para cezası uygulanmıştı.

Twitter gibi temsilcilik açmayan sosyal medya platformlarını bir sonraki aşamada bant genişliğinin daraltılması bekliyor.

Twitter'a Reklam Yasağı Geldi

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan’dan Twitter Açıklaması

"1 Ekim 2020’de yürürlüğe giren yasanın 3’ncü aşaması olan "Reklam Yasağı", Resmî Gazete’de yayımlandı. 7253 sayılı yasa gereği Türkiye’ye resmi temsilci atamayan yurt dışı kaynaklı sosyal medya şirketleri, artık ülkemizden reklam alamayacak.

Reklam yasağının uygulamasını; BTK, BDDK, TCMB, VDK ve ilgili tüm kamu kurumlarımız hassasiyetle denetleyecek. Ayrıca reklam veren şirketlere de ceza kesilecek. Reklam yasağı uygulanmadan Türkiye’ye temsilci atamayı ve yükümlülükleri yerine getirmeyi kabul eden sosyal ağ şirketlerine teşekkürlerimi sunuyorum.

Hiçbir vatandaşımızın ülkemizde sağlanan hizmetlerden mahrum kalmasını istemiyoruz. Lakin milletimizin; verilerini, gizliliğini ve haklarını korumak için ne gerekiyorsa yapmaya kararlıyız. Dijital faşizm ve kural tanımazlığın Türkiye’de hakim olmasına asla müsaade etmeyeceğiz.

Dileriz ki hala temsilcisini bildirmeyen Twitter ve Pinterest de ivedilikle gerekli adımları atarlar. Yükümlülüğe uymamakta ısrar eden sosyal ağların bant genişliğinin daraltılması en son istediğimiz yol. Taciz, istismar, iftira ve hak ihlalleri bir özgürlük değil suçtur! Hiç kimsenin bu ve benzeri suçları özgürlük kisvesi altında işlemesine asla müsaade etmeyeceğiz."