Tek Kullanımlık E-Posta Nedir?

Tek Kullanımlık E-Posta Nedir?

Yayın Tarihi: 28/01/2021

Tek kullanımlık geçici e-posta adresi kendi e-posta adresinizi reklamlar, spam mailler ve kötü amaçlı yazılımlardan korur.

Bu e-postaların sınırlı bir kullanım süresi vardır: E-posta belli bir süre boyunca mesaj alamazsa silinir. Bazen tek kullanımlık e-postaya "temp", "geçici mail""geçici e-posta" ve "tek kullanımlık mail’’ de denir.

Tek kullanımlık mail hizmetini, sosyal medya platformları ve diğer tüm sosyal ağlar için kullanabilir, dosya barındırma sitelerinden dosya indirebilirsiniz. Eğer gerçek e-postanızı saklamak istiyorsanız bu tarz geçici e-posta uygulamalarını kullanabilirsiniz.

 Örneğin, herkese açık Wi-Fi noktaları, bloglar ve forumlar gibi e-posta bilgilerinizi talep eden sitelere gerçek e-posta adresiniz yerine tek kullanımlık e-posta adresinizi girmiş olmanız sizi ilerleyen zamanlardaki rahatsızlıklardan koruyacaktır.  

 

Geçici Mail Nasıl Açılır? 

Bazı internet sitelerinin karşımıza sürekli çıkardığı e-posta kayıt sistemi vardır. Bu kayıt sistemlerine girmiş olduğunuz kişisel e-posta adresiniz ilerleyen zamanlarda spam mail veya reklam amaçlı gönderimler için kullanılabilir.

Bu durum ile karşılaşmamak için bazı web sitelerinin tek kullanımlık e-posta hizmetleri mevcuttur. Temp mail sahibi olmak için Google arama motoruna "Temp Mail" veya "Geçici Mail" yazarak karşınıza çıkacak geçici mail hizmeti sunan internet sitelerini görüntüleyebilirsiniz. Bu hizmeti kullanmak için size sıkça kullanılan ve birçok insanın deneyimleyip memnun kaldığı temp-mail.org sitesini önerebiliriz. Bu hizmet herhangi bir ücrete tabii değildir. 

Nasıl Kullanılır?

  • E-posta adresi kopyalanır, 
  • Web sitelerine, sosyal medyaya vb. kaydolmak için kullanılır. 

 

Geçici e-posta kutusu oluşturmak tamamen olası dolandırıcılık, kişisel verilerinizi koruma ve kişisel e-postanıza spam almamak adına teknolojinin yararlanabileceğimiz nimeti olarak karşımıza çıkıyor.

Geçici SMS Nedir? 

Geçici mail sisteminde bahsettiğimiz gibi burada da telefon numaranızı birçok farklı sosyal ağlar ile paylaşmanız durumunda size yardımcı olacak bir sistemdir.  

Geçici veya sanal telefon numarası, gelen SMS mesajlarını bu bilgilerin gerçek alıcı sayısına yönlendirildiği "sahte" bir telefon numarasına almak için kullanılan bir hizmettir.  

Ticari olmayan amaçlar için birçok kaynaklarda geçici bir telefon ücretsiz olarak sunulmaktadır, ancak iş için alınan hizmet için ödeme yapmanız gerekmektedir. 

 

Mailinize Gelen Spam Nedir?  

Spam, e-posta adresi sahibinin rızası dışında ve talebi olmadan gönderilen bir mail türüdür. Aynı mesajın kopyasının birçok kişiye iletildiği spam e-posta, istenmeyen mesajlardır. Spam mailler, farklı amaçlarla gönderilmektedir. 

Birçok web sitelerinde e-posta girmiş olmak zorunluluğu ile karşı karşıya gelmekteyiz. Hal böyle olunca istenilen e-posta bilgilerini mecbur kalarak web sitelerine girmiş bulunuyoruz fakat getirisi bizim için pahalıya da patlayabiliyor.  

Girmiş olduğumuz kişisel e-postalarımıza zaman zaman web siteleri tarafından spam ve gereksiz reklam türleriyle karşılaşabiliyoruz. Aynı zamanda mail adreslerine gönderilen linklerle dolandırıcılık tuzaklarının içine de düşmemek adına da az önce belirttiğimiz geçici e-posta hizmetini de almanızı öneririz.  

Spam Mail Nasıl Engellenir? 

Birçok kişinin başına bela olan spam maillerden kurtulmak için birkaç yol bulunuyor. Örneğin; spam engelleme işlemi yapan antivirüs programları kullanılmaktadır. Mail servislerinin de spam engelleme konusunda hizmetleri bulunmaktadır. Gmail ya da Hotmail servislerini kullanıyorsanız birkaç adımda posta kutunuza gelen spam mailleri zorlanmadan engelleyebilirsiniz. 

Gmail kullananlar için Gmail platformunun ‘’Gmail Yardım’' bölümünden destek sağlanmaktadır.  

‘’ ‘Gmail Yardım’ bölümündeki sıralama şöyle ilerlemektedir. 

  • Bilgisayarınızda Gmail'e gidin. 
  • İletiyi açın. 
  • Sağ üstte, Diğer'i  tıklayın. 
  • [Gönderen] adlı göndereni engelle'yi tıklayın. 

Bir kişiyi yanlışlıkla engellediyseniz, bu kişinin engellemesini aynı adımlardan yararlanarak iptal edebilirsiniz. 

Toplu e-posta listesinden çıkma 

  • Promosyonlar veya bültenler gibi çok sayıda e-posta gönderen bir siteye kaydolduysanız, bu e-postaların artık gönderilmemesi için e-posta listesinden çıkma bağlantısını kullanabilirsiniz. 
  • Bilgisayarınızda Gmail'e gidin. 
  • E-posta listesinden çıkmak istediğiniz gönderenden gelen bir e-postayı açın. 
  • Gönderenin adının yanındaki Abonelikten çık veya Tercihleri değiştir'i tıklayın. Bu seçenekleri görmüyorsanız, göndereni engellemek veya iletiyi spam olarak işaretlemek için yukarıdaki adımları uygulayın.’’ şeklindedir.  

 

Antivirüs programı ne işe yarar? 

Antivirüs programları virüsleri bulmak, silmek için çeşitli yöntemleri bulunur. Bu yöntemler antivirüs programlarının çalışma hızını ve prensiplerini belirlemektedir. 

Antivirüs programları, virüslere karşı yazılmış, temizleme ve kurtarma işlemlerini yerine getiren koruyucu programlardır. Bu programlar bilgisayarınızdaki virüsleri bulmak ve silmek için çeşitli yöntemler izliyorlar.