Rekabet Kurulundan WhatsApp’a Açıklama

Rekabet Kurulundan WhatsApp’a Açıklama

Yayın Tarihi: 16/02/2021

Geçtiğimiz ay WhatsApp gizlilik sözleşmesi konusu gündemde yerini almıştı.  Gizlilik sözleşmesi yüzünden WhatsApp kullanıcıları kişisel verilerinin Facebook üzerinden kaydedilme ve görüntülenme şüphesiyle uygulamayı silerek tepkilerini göstermişlerdi.

Facebook, gizlilik sözleşmesinin onaylanıp onaylanmayacağının son tarihi olan 8 Şubat 2021 olarak belirlemişti. Türkiye’den yoğun tepki alan WhatsApp, gizlilik sözleşmesinin son tarihini 15 Mart 2021 tarihine uzatarak iddialarına aksi bir açıklama yaptı.

WhatsApp’ı silen kullanıcılar alternatif çevrimiçi mesajlaşma uygulamaları olan BİP, Telegram ve Signal uygulamalarına yönelmişti.

Rekabet Kurulunun yayınladığı duyuruda, Facebook’un 8 Şubat tarihinde uygulamaya geçmek üzere WhatsApp kullanıcılarına getirdiği veri paylaşma zorunluluğunun 4054 sayılı Kanun kapsamında yol açtığı endişelerin incelendiği kaydedildi.

Rekabet Kurulundan Gelen Açıklama;

"Dosya mevcudu bilgiler çerçevesinde, Facebook’un 08 Şubat 2021 tarihinde uygulamaya geçmek üzere WhatsApp kullanıcılarına getirdiği veri paylaşma zorunluluğunun 4054 sayılı Kanun kapsamında yol açtığı endişeler incelenmiştir. İlk olarak WhatsApp verilerinin kapsam ve öneminin vurgulanmasında fayda görülmektedir. WhatsApp uygulaması, kullanıcılarına ait mesaj içerikleri, konum, profil fotoğrafı, grup bilgilerinin yanı sıra, kullanıcıların cihazlarında yüklü diğer bilgilere de erişim sağlayabilmektedir. Bunların rehber, galeri gibi bilgiler ile sınırlı kalmadığı, cihazda yüklü diğer uygulamalarda kullanılan verilerin de kısmen erişilebilir olduğu endişesi bulunmaktadır. Ayrıca, kullanıcılara getirilen yükümlülüğün tam olarak açıklanmadığı da görülmektedir"