Pinterest, Türkiye’de Temsicilik Açacak

Pinterest, Türkiye’de Temsicilik Açacak

Yayın Tarihi: 13/04/2021

Türkiye’de geçtiğimiz yıl 1 Ekim itibari ile ‘Sosyal Medya Yasası’ uygulamaya koyulmuştu. Sosyal medya platformları Türkiye’ye en az bir temsilcilik ofisi açmalarını belirten yasa yürürlüğe girmişti. En az 1 milyon kullanıcıya sahip olan sosyal medya platformları yasadan sorumlu tutulacaklardı.

Temsilcilik açmayan sosyal medya platformları, para cezalarına ve kısıtlamalara maruz kaldı. Geçtiğimiz aylarda Facebook, Twitter ve LinkedIn platformları temsilcilik açmayı kabul ettiklerini duyurdular.

Temsilcilik açmayan Pinterest, reklam engeline maruz kaldı. Ancak geçtiğimiz günlerde gelen haber ile birlikte artık Pinterest de temsilcilik açacağını açıkladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, resmi Twitter hesabından Pinterest’in de Türkiye’ye temsilcilik atayacağını açıkladı.

Resmi Gazete’de yayınlanan haberde ''Pinterest INC. adlı sosyal ağ sağlayıcısının 4/5/2007 tarihli ve 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’un k 4’üncü maddesinin birinci fıkrasında düzenlenen temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünü yerine getirmesi nedeniyle 19.01.2021 tarihli ve 4202 sayılı reklam yasağı kararının