Instagram Yeni Özelliği: Yetişkinlerin Küçük Yaştaki Kullanıcılara Mesaj Atma Kısıtlaması

Instagram Yeni Özelliği: Yetişkinlerin Küçük Yaştaki Kullanıcılara Mesaj Atma Kısıtlaması

Yayın Tarihi: 17/03/2021

Sosyal medya platformlarının devi Instagram, yaşça küçük kullanıcılarını korumak için yeni bir kısıtlamaya gideceklerini duyurdu.

Yeni kısıtlama ile yetişkin kullanıcıların takipçisi olmayan küçük yaşta olan kullanıcılara mesaj gönderme ihtimalini sıfıra indirerek mesaj gönderme işlemini engelleyecek.

18 yaşın altındaki Instagram kullanıcılarının ebeveynlerine Instagram daha öncesinde Ebeveyn Rehberi’ni yayınlamıştı. Instagram getirecek olduğu yeni kısıtlama ile yetişkin kullanıcılarının çocuk kullanıcıları bulması zorlaşacak. Çocukları rahatsız eden kullanıcıların yorumları çocukların paylaşımlarından engellenecek.

Kısıtlamanın doğru çalışmasındaki etken ise uygulamaya girilen yaş aralıklarında tahmin edilecek aynı zamanda makine öğrenmesi teknolojisiyle birlikte çalışması hedefleniyor. Bunun yanı sıra 18 yaş altı kullanıcıların yetişkinlere mesaj atma aksiyonundan önce güvenlik uyarılarıyla karşılaşacaklar.

Yeni kısıtlamalar birçok farklı ülkelerde mart ayı sonuna kadar aktif edilebilecek. Diğer ülkeler için aktif edilme tarihinin kesin bir bilgisi bulunmamaktadır.