Instagram Hikayelere Otomatik Altyazı Ekleme Özelliği Geliyor

Instagram Hikayelere Otomatik Altyazı Ekleme Özelliği Geliyor

Yayın Tarihi: 29/03/2021

Sosyal medyanın popüler uygulamalarından biri olan Instagram, hikayeler bölümüne otomatik altyazı ekleme özelliğini test etmeye başladı. Yeni özelliğin ismi ise ‘Captions’ olarak karşımıza çıkacak.

‘Otomatik Altyazı’ özelliğinin ilk farkına varan kişi ise sosyal medya danışmanı Matt Navarra oldu. Matt Navarra, özeliği keşfettiğinin kanıtı olarak resmi Twitter hesabından hikayesinden çıkartmanın göründüğü bir videoyu tweet attı.

Yeni özellik olan ‘Otomatik Altyazı’, Instagram çıkartma bölümünden ulaşılabilecek. ‘Otomatik Altyazı’ çıkartmasına Instagram’ın hikaye düzenleme alanından çekilen videodaki sesleri algılayıp gerçek zamanlı metne dökebileceğini düşünülüyor.

Henüz test aşamasında olan özellik, şu anlık kısıtlı kullanıcıların erişimine sunacak. Özellik ilerleyen zamanlarda tüm kullanıcılara sunulacak. Yeni özellik, işitme engelli kullanıcılar için verimli bir deneyim sunacak gibi görünüyor.

Videolarda konuşulanlar otomatik bir şekilde yazıya çevrilecek, yazılar dört farklı yazı tipi ile özelleştirme işlemi sunacak. Bunun yanı sıra altyazılara dilediğiniz renkleri de verebileceksiniz.

Henüz test aşamasında olan ‘Otomatik Altyazı/Captions’ özelliğinin net bir yayınlanma tarihi bilinmemektedir.