Google Chrome Gizli Modda Kullanıcıları İzlediği için Yargılanıyor

Google Chrome Gizli Modda Kullanıcıları İzlediği için Yargılanıyor

Yayın Tarihi: 15/03/2021

İnternet ağlarının patronu Google, geçtiğimiz yaz ayında ‘gizli mod’ kullanıcılarının yaptıkları hareketlerin aslında gizli olmadığını düşündüren bir dava ile karşı karşıya geldi.

Google’a ABD tarafından kullanıcılarının gizli sekmesinden takip edilerek veri toplandığına yönelik bir iddia ile dava açıldı. Google, bu suçlamalar doğrultusunda kullanıcılarının yaşadığı zarar için 5 milyar dolarlık bir tazminat ödemekle yargılandı.

Google sözcüsü Jose Castenda bu suçlamaları kabul etmeyerek şu şekilde bir açıklamada bulundu: ''Chrome'daki gizli sekme, size etkinliğiniz tarayıcınıza veya cihazınıza kaydedilmeden internette gezinme seçeneği sunar. Her yeni gizli sekme açtığınızda açıkça belirttiğimiz gibi, web siteleri oturumunuz sırasında göz atma etkinliğiniz hakkında bilgi toplayabilir.''

Google’ın yaptığı açıklamalar ve itirazlara yönelik itirazları mahkeme tarafından reddedildi. Google, kullanıcılarının gizli sekmeden takip ederek veri topladığına yönelik iddiaya karşı 5 milyar dolarlık tazminatla yargılanacağı belirtildi.

Google, bu süreçte daha şeffaf bir politika sergilemesine yönelik bir karar getirmesi gerekli bir durumla karşı karşıya kaldı. Bir başka seçenek ise Google’ın yasalara karşı gelmediğini kanıtlaması gerekerek davayı lehine çevirmesi olacaktır.