Facebook, Türkiye’ye Temsilcilik Açacağını Açıkladı

Facebook, Türkiye’ye Temsilcilik Açacağını Açıkladı

Yayın Tarihi: 19/01/2021

Hoş Geldin Facebook

Dünya’nın en ünlü ve en büyük sosyal medya platformu olan Facebook, Türkiye’nin sosyal medya yasası kapsamında zorunlu tuttuğu, Türkiye’ye en az bir temsilci ofisi açma şartını yerine getireceğini duyurdu.

Geçtiğimiz yıl 1 Ekim tarihinde yürürlüğe giren sosyal medya yasası tüm sosyal medya platformların Türkiye’de en az bir temsilcilik açma ve bir Türk muhatap bulundurma zorunluluğu getirmişti.

Fakat verilen ilk 30 günlük sürede hiçbir sosyal medya platformu temsilcilik açmayıp 10 milyon₺ para cezasına çarptırıldı. Ek süre olarak 30 gün eklenerek para cezası katlanıp 30 milyon₺’ ye ulaştı.

Birçok sosyal medya platformu reklam vermenin yasak olacağı tarihte, 19 Ocak gününden önce temsilcilik açacaklarını resmi hesaplarından duyurmuşlardı fakat bunların içinde Facebook bulunmuyordu.

Neyse ki reklam yasağı gelmeden Facebook’ta Türkiye’de bir temsilcilik açacağını duyurdu.

Facebook, Türkiye’ye Temsilcilik Açacağını Açıkladı

Facebook’tan Gelen Açıklama

Facebook, Türkiye’ye temsilci ofisi açma kararı aldı. Facebook’tan, "Yasadan etkilenen diğer bazı şirketler gibi, yeni düzenlemeler doğrultusunda Türkiye’de temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdik."

"Facebook olarak ifade özgürlüğünün temel bir insan hakkı olduğuna inanıyoruz ve bu değerleri korumak ve savunmak için küresel çapta çaba gösteriyoruz. Nitekim Türkiye’deki insanların yarısından fazlası arkadaşlarıyla ve aileleriyle iletişimde kalmak, fikirlerini ifade etmek ve işletmelerini büyütmek için Facebook’a güveniyor."

"Türkiye’de kısa süre önce yeniden düzenlenen ve sosyal medya platformları için yeni yükümlülükler getiren 5651 sayılı Kanun hakkındaki gelişmeleri ilk günden bu yana yakından takip ediyoruz. Yasadan etkilenen diğer bazı şirketler gibi, yeni düzenlemeler doğrultusunda Türkiye’de temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdik. Bu kararı alırken, platformumuzun kullanıcıların ifade özgürlüğü haklarını kullanabilecekleri bir yer olmasının bizim için taşıdığı önemin tekrar altını çizmek isteriz. "

"Aldığımız karar, Facebook Topluluk Standartları’nı ya da devlet kurumları tarafından yapılan içerik kaldırma taleplerinin incelenme süreçlerini değiştirmiyor. Dolayısıyla, bu ilkelere uygun olmayacak bir şekilde hareket etmemiz için ısrar edilmesi halinde temsilcimizi geri çekeceğimizi belirtmek isteriz. Devletten gelecek talepleri, bu ilkelerimizin yanı sıra Küresel Ağ Girişimi (Global Network Initiative) üyeliğimizin getirdiği sorumluluklarımız doğrultusunda ve Birleşmiş Milletler’in İş Dünyası ve İnsan Hakları Rehber İlkeleri’ne uygun şekilde incelemeye ve değerlendirmeye devam edeceğiz. Ayrıca kısıtladığımız içeriklerin detaylarını mevcut şeffaflık süreçlerimize uygun bir şekilde paylaşmayı sürdüreceğiz."

"Türkiye’de yaşayan insanların ifade özgürlüğünün ve diğer insan haklarının korunmasına dair bağlılığımızın değişmeyeceğini kamuoyunun bilgisine sunarız." şeklinde açıklama yaptı.