Clubhouse Güvenlik Önlemlerini Arttırıyor

Clubhouse Güvenlik Önlemlerini Arttırıyor

Yayın Tarihi: 17/02/2021

Dönemin popüler ses temelli ağı olan yalnızca iOS kullanıcıların erişebildiği ve davetiye sistemiyle kullanılabilen Clubhouse uygulaması gündemdeki yerini koruyor.

Geçtiğimiz haftalarda Clubhouse nedir? Nasıl Kullanılır? Bilgisini bir diğer blog yazılarımızda vermiştik.

Popüler uygulama Clubhouse, elde ettiği kullanıcıların aynı zamanda kişisel verilerinin korunmasından ve güvenliğinden de sorumlu olduğunu biliyoruz. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan haberlere göre uygulama kullanıcılarının verileri Çin hükümetinin erişime karşı savunmasız olduğu ortaya çıkmıştı.

Yayınlanan bir haberde Çin hükümeti Clubhouse kullanıcılarını dinlediği iddia ediliyor.Geçtiğimiz günlerde Stanford Internet Observatory (SIO) tarafından yayınlanan bir rapora göre, Clubhouse’daki kullanıcı verileri Çin hükümetinin erişimi karşısında savunmasız kaldığı belirtiliyor.

Güvenlil açığının nedeni ise uygulama için altyapı desteği sağlayan ve verileri bünyesinde barındıran Şanghay merkezli teknoloji şirketi Agora Inc. Bununla birlikte, uygulamaya ait veriler de Çin’de bulunan sunuculara aktarılıyor ve bu veriler Çinli kuruluşların yönettiği sunucular üzerinden yönlendiriliyor. Ayrıca raporda, bu verilerin bütün kullanıcılar için ciddi bir güvenlik riski oluşturduğu ifade ediliyor.

Clubhouse, yaptığı açıklamada "Stanford İnternet Observatory'nin de yardımı ile veri güvenliğimizi güçlendirmemiz gereken bazı alanlar keşfettik. Gelecek 72 saat içerisinde veri şifrelemesi ve Clubhouse müşterilerinin verilerinin Çinli sunuculara düşmemesi için çalışmalarımızı yapacağız. Aynı zamanda durumu incelemek ve doğrulamak için harici bir güvenlik şirketi ile de çalışmayı planlıyoruz" şeklindeydi.