BLOG

Android APK Dosyalarını Decompile Etmek

Android APK Dosyalarını Decompile Etmek

APK dosyalarını gerek zararlı yazılım tespiti gerekse belli başlı özellikleri irdelemek amaçlı decompile etme ihtiyacı duyabiliriz. Şimdi bu iş nasıl yapılır konuya girelim.

Başlayalım;

  1. Öncelikle APK dosyamızı indiriyoruz, sonrasında uzantısını .apk'dan .zip'e çeviriyoruz. (Eğer APK dosyası yoksa sadece Google Play üzerinde yüklü ise bu siteye girip programın adını yazarak aratıyoruz ve arama sonucunda göründüyse tıklayıp Download seçeneğine tıklıyoruz.)

Devamını Oku...

 
Memcached Kurulumu ve Kullanımı

Memcached Kurulumu ve Kullanımı

Merhaba arkadaşlar, bir önceki yazımda site performansını arttırma ile alakalı bir yazı yazacağımı söylemiştim. Bunun tek bir yazıya sığmayacağını düşündüm ve bir performans serisi yapmaya karar verdim. Bu serinin ilk ayağı olan bu yazımda cachleme sistemlerinden Memcached'ı anlatmaya çalışacağım. Bilindiği üzere cachleme denilince genellikle shared hosting sahibi olanların çözüm olarak kullandığı html output yöntemi akla gelir. Bu yöntemde sayfa içindeki ögeler bir cache klasörüne html çıktısı olarak kaydedilir ve siteye giren kullanıcılara bu html çıktısı gösterilir. Zaten paylaşımlı hosting kullananların hemen hemen başka çaresi de yoktur. Smarty gibi template engine sistemi kullananlar bu template enginelerin kendi içinde bulunan cachleme yöntemlerinden faydalanırlar. Bu tarz bir sistem kullanmayanlar ise kendi yöntemlerini geliştirerek bir şekilde cachleme sistemi yaparlar.

Devamını Oku...

 
SQL'de View ve Stored Procedure Kullanımı

SQL'de View ve Stored Procedure Kullanımı

Merhaba arkadaşlar bugün anlatacağım konular Stored Procedure(Saklı Yordamlar) ve View(Görünümler) olacak. Konuya geçmeden önce temel SQL bilginiz olduğunu varsayıyorum. Bir önceki konuda bahsettiğim gibi(SQL'de Trigger Kullanımı) SQL kullanırken onun özelliklerinden tam anlamıyla yararlanmalıyız. SQL işlevlerini kullanırken çok amaçlı işler yapabilirsiniz. Ben temel anlamda(giriş seviyede) konuyu anlatacağım.

Devamını Oku...

 
SQL'de Trigger Kullanımı

SQL'de Trigger Kullanımı

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere SQL de nasıl trigger kullanılır bunları anlatacağım. Konuya geçmeden önce temel SQL bilginiz olduğunu varsayarak konuyu anlatacağım. MySQL Yaptığımız projelerde zaman zaman veritabanıyla alakalı ihtiyaç duyduğumuz işlevler oluyor. Bu işlevlerden bana göre ihtiyaç duyulan bir işlev olan triggere geçmeden önce triggerin ne olduğunu öğrenelim. Trigger Nedir? Trigger kelimesi Türkçe de tetiklemek ya da tetikleyici anlamına gelmektedir. "Peki ya ne işe yarar bu tetikleyici neyi tetikler?" dediğinizi duyar gibiyim. Örnek verecek olursak bir tablomuz var ve bu tablomuzda yaptığımız işlemler başka bir tabloda da bir etki yaratsın istiyorsak trigger kullanmalıyız.

Devamını Oku...

 
WhatsApp